Wspólnota Robocza Związków Organizacji Socjalnych (WRZOS) przy współpracy z Polskim Komitetem Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu (EAPN Polska) ogłasza czwartą edycję ogólnopolskiego konkursu dla dziennikarzy.

Wierzymy, że media mają bardzo ważną role w opisywaniu zjawisk społecznych, również tych trudnych. Chcemy wyróżnić autorów, którzy w swoich pracach pokazują złożoność ubóstwa z perspektywy życiowego doświadczenia ludzi nim dotkniętych, problemu polityki publicznej, jak również działania szeroko pojętej pomocy społecznej.

Patronem konkursu jest Bartosz Mioduszewski, nasz kolega, członek zarządu WRZOS, który zginał tragicznie w pożarze, próbując uratować życie osobie z niepełnosprawnością. Bartosz, jak nikt rozumiał problemy osób wykluczonych i skutecznie im pomagał.

W konkursie mogą wziąć udział dziennikarze mediów o zasięgu zarówno ogólnopolskim, regionalnym i lokalnym, których prace zostały opublikowane lub wyemitowane pomiędzy 17 września 2022 a 17 września 2023 roku. Czekamy na:

 • artykuły prasowe
 • audycje radiowe
 • programy telewizyjne
 • materiały internetowe

Na materiały czekamy do 17 września 2023. Materiały wraz z podpisanym formularzem zgłoszeniowym prosimy przesyłać na adres: konkurs@wrzos.org.pl.

Pytania: konkurs@wrzos.org.pl lub tel. +48 502 538 106

Laureatów Konkursu poznamy na Gali w październiku 2023 roku w Warszawie.

 

Do pobrania:

 

 


 


Prace nagrodzone w konkursie „Twarze ubóstwa” – edycja 2022

 1. miejsce – Agnieszka SzpilaGdzie są te dzieci? W dupie!” Krytyka Polityczna;
 2. miejsce – Edyta KrześniakCzuję się jak w więzieniu” TVN;
 3. miejsce – Marcin Terlik, Anna Mikulska – „Niewidoczne. Jak wygląda praca ukraińskich opiekunek w Polsce” / „NIEWIDOCZNE. Opiekunki z Ukrainy zakładają związek zawodowy: „Musimy o siebie zawalczyć”” onet.pl, oko.press.

Jury przyznało także 5 wyróżnień:

 

 


 

 

Wspólnota Robocza Związków Organizacji Socjalnych (WRZOS) przy współpracy z Polskim Komitetem Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu (EAPN Polska) ogłasza trzecią edycję ogólnopolskiego Konkursu dla dziennikarzy „Twarze Ubóstwa” im. Bartosza Mioduszewskiego.

Wierzymy, ze media maja bardzo ważną role w opisywaniu zjawisk społecznych, również tych trudnych. Chcemy wyróżnić autorów, którzy w swoich pracach pokazują złożoność ubóstwa z perspektywy życiowego doświadczenia ludzi nim dotkniętych, problemu polityki publicznej, jak również działania szeroko pojętej pomocy społecznej.

Patronem konkursu jest Bartosz Mioduszewski, nasz kolega, członek zarządu WRZOS, który zginał tragicznie cztery lata temu w pożarze, próbując uratować życie osobie z niepełnosprawnością. Bartosz, jak nikt rozumiał problemy osób wykluczonych, i skutecznie im pomagał.

 

W konkursie mogą wziąć udział dziennikarze mediów o zasięgu zarówno ogólnopolskim, regionalnym  i lokalnym, których prace zostały opublikowane lub wyemitowane pomiędzy 17 września 2021, a 17 września 2022 roku. Czekamy na:

 • artykuły prasowe
 • audycje radiowe
 • programy telewizyjne
 • materiały internetowe

 

Na materiały czekamy do 17 września 2022. Materiały wraz z podpisanym formularzem zgłoszeniowym prosimy przesyłać na adres: konkurs@wrzos.org.pl

 

Pytania: konkurs@wrzos.org.pl lub tel. +48 502 538 106

 

Laureatów Konkursu poznamy na Gali  17 października 2022 w  Międzynarodowym Dniu Walki z Ubóstwem.

 

Do pobrania:

 

Konkurs realizowany w ramach projektu ,,Porozmawiajmy o ubóstwie i wykluczeniu społecznym” z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego­ przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

 

 

 


 

 

Prace nagrodzone w konkursie „Twarze ubóstwa” – edycja 2021

 

 1. miejsce – Anna Śmigulec za reportaż „Mroczne tajemnice” dla WP Wiadomości;
 2. miejsce – Michał Szczęch za reportaż „Chcę do domu” opublikowany w numerze 36 (12/2020) magazynu Pismo;
 3. miejsce – Władysław Rybiński za reportaż „Wizyta domowa” opublikowany w TVP.info.

Jury przyznało także 4 wyróżnienia:

 


 

 

Konkurs „Twarze ubóstwa” – edycja 2021

Logotyp konkursu dla dziennikarzy "Twarze Ubóstwa". Narysowany kontur profilu twarzy odbijającej się w lustrze.

Wspólnota Robocza Związków Organizacji Socjalnych (WRZOS) przy współpracy z Polskim Komitetem Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu (EAPN Polska) ogłasza druga edycję ogólnopolskiego konkursu dla dziennikarzy.

Wierzymy, że media mają bardzo ważną rolę w opisywaniu zjawisk społecznych, również tych trudnych. Chcemy wyróżnić autorów, którzy w swoich pracach pokazują złożoność ubóstwa z perspektywy życiowego doświadczenia ludzi nim dotkniętych, problemu polityki publicznej, jak również działania szeroko pojętej pomocy społecznej.

Patronem konkursu jest Bartosz Mioduszewski, nasz kolega, członek zarządu WRZOS, który zginął tragicznie trzy lata temu w pożarze, próbując uratować życie osobie z niepełnosprawnością. Bartosz, jak nikt rozumiał problemy osób wykluczonych, i skutecznie im pomagał.

W konkursie mogą wziąć udział dziennikarze mediów o zasięgu zarówno ogólnopolskim, regionalnym i lokalnym, których prace zostały opublikowane lub wyemitowane pomiędzy 18 września 2020, a 17 września 2021 roku. Czekamy na:

 • artykuły prasowe na min. 10 tys. znaków
 • audycje radiowe
 • programy telewizyjne
 • materiały internetowe

Na materiały czekamy do 17 września 2021. Materiały wraz z podpisanym formularzem zgłoszeniowym prosimy przesyłać na adres: wrzos@wrzos.org.pl.

Laureatów Konkursu poznamy 17 października 2021 w Międzynarodowym Dniu Walki z Ubóstwem.

 

Do pobrania:

 

 

 


Prace nagrodzone w konkursie „Twarze ubóstwa” – 2020

 

Prezentujemy prace nagrodzone w konkursie dla dziennikarzy „Twarze ubóstwa” im. Bartosza Mioduszewskiego finansowanym przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

 

I miejsce

Aleksandra Warecka za artykuł „Zgłaszam nieprzygotowanie do życia” opublikowany w magazynie opinii Pismo. Reportaż Aleksandry Wareckiej opisuje wychodzenie z domów dziecka i pieczy zastępczej i wkraczanie młodzieży w dorosłe życie.

https://wrzos.org.pl/download/Zglaszam_nieprzygotowanie_do_zycia.pdf

 

II miejsce

Marek Szymaniak za artykuł „My bezdomniaki od jabłek” opublikowany również w magazynie opinii Pismo. Ten reprotaż opisuje bezdomnych pracujących w sadach w okolicach Warki.

https://wrzos.org.pl/download/My_bezdomniaki_od_jablek.pdf

 

III miejsce

Edyta Krześniak za reportaż „Młodzi bezdomni” opublikowany w TVN Uwaga! Reportaż Edyty Krześniak traktuje o bezdomnej, niewidzialnej młodzieży.

https://uwaga.tvn.pl/reportaze,2671,n/mlodzi-bezdomni-nie-maja-domu-w-ktorym-mogliby-spedzic-kwarantanne,321901.html

 

 

Wyróżnienia:

Ewa Wołkanowska-Kołodziej za artykuł „Głuche dzieci. Polsko Usłysz nas” opublikowany w Gazecie Wyborczej. Te reportaż traktuje o często niedostrzeganych problemach niesłyszących dzieci.

https://wrzos.org.pl/download/Gluche_dzieci.pdf

 

Hubert Ossowski za artykuł „Próg nie do przejścia” opublikowany w Przeglądzie Katolickim. Ten tekst poświęcony jest samotności osób starszych, uwięzionych w czterech ścianach

https://wrzos.org.pl/download/Prog_nie_do_przejscia.pdf

 

 

Plakat informujący o konkursie do druku

Udostępniamy plakat informujący o konkursie. Zachęcamy do jego pobierania, drukowania i rozwieszania w miejscach, gdzie moga znaleźć się osoby zainteresowane udziałem w tym konkursie.

Pobierz plakat (pdf)

 

Konkurs dla Dziennikarzy „Twarze Ubóstwa”

Wspólnota Robocza Związków Organizacji Socjalnych (WRZOS) przy współpracy z Polskim Komitetem Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu (EAPN Polska) ogłasza ogólnopolski konkurs dla dziennikarzy. Wierzymy, że media mają bardzo ważną rolę w opisywaniu zjawisk społecznych, również tych trudnych. Chcemy wyróżnić autorów, którzy w swoich pracach pokazują złożoność ubóstwa z perspektywy życiowego doświadczenia ludzi nim dotkniętych, problemu polityki publicznej, jak również działania szeroko pojętej pomocy społecznej.

Patronem konkursu jest Bartosz Mioduszewski, nasz kolega, członek zarządu WRZOS, który zginął tragicznie dwa lata temu w pożarze, próbując uratować życie osobie z niepełnosprawnością. Bartosz, jak nikt rozumiał problemy osób wykluczonych, i skutecznie im pomagał.

W konkursie mogą wziąć udział dziennikarze mediów o zasięgu zarówno ogólnopolskim, regionalnym i lokalnym, których prace zostały opublikowane lub wyemitowane pomiędzy 1 stycznia 2019, a 17 września 2020 roku. Czekamy na:

 • artykuły prasowe na min. 10 tys. znaków
 • audycje radiowe
 • programy telewizyjne
 • materiały internetowe

Na materiały czekamy do 17 września 2020. Materiały wraz z podpisanym formularzem zgłoszeniowym prosimy przesyłać na adres: anika.malecka@wrzos.org.pl

Pytania: anika.malecka@wrzos.org.pl lub tel. 22 826 52 46

Laureatów Konkursu poznamy na uroczystej gali 17 października w Międzynarodowym Dniu Walki z Ubóstwem.

 

Do Pobrania: 

Regulamin Konkursu

Formularz zgłoszeniowy dla autora

Formularz zgłoszeniowy dla innego zgłaszającego