Osoby nieaktywne zawodowo

Osoby nieaktywne zawodowo

Postprzez tmusielski » 19 lis 2010, o 20:45

Witam,
poniżej definicja określenia "osoba nieaktywna zawodowo", która została określona w Słowniczku terminologicznym dla Szczegółowego Opisu Priorytetów PO KL .
Zgodnie z tą definicją, osoba nieaktywna zawodowo to osoba pozostającą bez zatrudnienia (osoba w wieku 15-64 lata niezatrudniona, niewykonująca innej pracy zarobkowej, zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w co najmniej połowie wymiaru czasu pracy), która jednocześnie nie zalicza się do kategorii bezrobotni. Czy uważacie,że jest to dobre zdefiniowanie tej kategorii osób ?
Pozdrawiam Tomasz Musielski
tmusielski
 
Posty: 2
Dołączył(a): 24 paź 2010, o 18:47

Re: Osoby nieaktywne zawodowo

Postprzez tmusielski » 28 lis 2010, o 12:06

Witam,
w przytoczonej powyżej definicji POKL wyklucza osobę bezrobotną z grupy osób nieaktywnych zawodowo. Zastanawiam się czy jest to wynikiem specyfiki POKL , czy ma to głębsze znaczenie, np. czy sam fakt zarejestrowania w PUP lub rozpoczęcie poszukiwania pracy można uznać za aktywność zawodową. CO WY NA TO ?
Pozdrawiam
Tomasz Musielski
tmusielski
 
Posty: 2
Dołączył(a): 24 paź 2010, o 18:47

Re: Osoby nieaktywne zawodowo

Postprzez xx » 2 sty 2011, o 20:01

Z własnego doświadczenia wiem, że osoby takie mimo tego, iż są osobami bezrobotnymi są osobami nieaktywnymi zawodowo. W jaki sposób osoba bezrobotna ma być osobą nieaktywną zawodowo. To jest istny bezsens. Z jednej strony osoby, które pracują, lecz nie osiągają dochodów większych niż 351 są osobami nieaktywnym zawodowo. Bezrobotny nie ma dochodów bo podpisuje oświadczenie pod odpowiedzialnością karną, że dochodów nie posiada.
To wszystko to jest bezsensowne. Przepisy są niedoprecyzowane, a jeden wyklucza drugi. Trzeba się wczytywać, ale jak się zrobi to nazbyt dokładnie, to wtedy wychodzą bezsensowne kwiatki.
xx
 

Re: Osoby nieaktywne zawodowo

Postprzez barborka983 » 15 lut 2012, o 14:00

Termin osoba nieaktywna zawodowo jest wogóle pojęciem abstrakcyjnym ze względu na to że ni jak odnosi się to do opiekunów dzieci niepełnosprawnych z punktu widzenia prawa taka osoba nie może zarejestrować się jako bezrobotny wiec traci wiele przywilejów dotyczących szkoleń kursów itp... tylko czy ktoś z tej wyższej sfery pomyślał o tym że taka osoba czyli opiekun dziecka niepełnosprawnego w momencie uzyskania przez dziecko pełnoletności staje przed faktem dokonanym w ciągu lat opieki zawód kwalifikacje i wszystko co wcześniej udało się osiągnąć w dobie tak szybkiego rozwoju jest warte tyle co "szary toaletowy" a bierność przez te lata wyklucza je chyba bardziej niż cokolwiek innegi :lol:
barborka983
 


Powrót do Standardy usług pomocy i integracji społecznej dla soób pozostających bez pracy