DOWNLOAD
IN ENGLISH
About WRZOS
The Statue
IN DEUTSCH
Die Information über WRZOS
napisz do nas | mapa serwisu
WRZOS
ul. Oleandrów 6
00-629 Warszawa
T. 22 826 52 46
wrzos@wrzos.org.pl













Organizacje cz³onkowskie : Zwi±zki regionalne
Zwi±zek Stowarzyszeñ Forum Lubelskich Organizacji Pozarz±dowych FLOP
2009-05-27

Biuro stowarzyszenia
Ul. Krakowskie Przedmie¶cie 53,
20-076 Lublin
Tel./fax. 081/534 70 04
e-mail: biuro@flop.lublin.pl
www.flop.lublin.pl

Biuro wynajmowane na potrzeby projektów
Ul. Krakowskie Przedmie¶cie 55,
20-076 Lublin
Tel./fax. 081/ 532 79 01
e-mail: biuro@flop.lublin.pl

Forum Lubelskich Organizacji Pozarz±dowych jest zwi±zkiem organizacji pozarz±dowych z regionu Lubelszczyzny.
Forum Lubelskich Organizacji Pozarz±dowych skupia organizacje o ró¿nych obszarach aktywno¶ci: dzia³aj±ce na polu pomocy spo³ecznej, o¶wiaty, kultury, rozwoju regionalnego. P³aszczyzna wspó³pracy w ramach FLOP s³u¿y nawi±zywaniu nowych kontaktów, wymianie informacji i do¶wiadczeñ oraz inicjowaniu wspólnych projektów. Charakter wielobran¿owy i regionalny jest jego zalet± i szans± w kontek¶cie integracji europejskiej.
Celem FLOP jest:
a) wspó³tworzenie wizji wszechstronnego rozwoju Miasta Lublina i regionu oraz ich miejsca w Polsce, Europie i ¶wiecie,
b) tworzenie dobrych warunków rozwoju inicjatyw spo³ecznych,
c) podejmowanie dzia³añ zmierzaj±cych do wypracowania p³aszczyzn i zasad wspó³pracy organizacji pozarz±dowych z administracj± publiczn±,
d) tworzenie warunków organizacyjnych i technicznych wspomagaj±cych rodz±ce siê i istniej±ce inicjatywy spo³eczne,
e) tworzenie banku informacyjnego o inicjatywach spo³ecznych oraz rozpowszechnianie tych informacji,
f) integrowanie ¶rodowisk organizacji pozarz±dowych,
g) podejmowanie inicjatyw i kszta³towanie forum publicznej dyskusji nad dobrem wspólnym,
h) promocja wspólnych dzia³añ i ¿ycia stowarzyszeniowego oraz wspólnotowego,
i) inicjowanie i podejmowanie dzia³añ na rzecz aktywizacji spo³ecznej i zawodowej osób niepe³nosprawnych.
Historia FLOP-u
FLOP istnieje od 1996 roku i jest jednym z pierwszych porozumieñ regionalnych organizacji pozarz±dowych w Polsce. Zosta³ utworzony przez grupê organizacji, które pracowa³y przy organizacji lokalnego Forum Inicjatyw Pozarz±dowych (FIP) w 1995 roku. Wspólne dzia³ania oraz odpowiedzialno¶æ za przyjête dzia³ania i zobowi±zania wobec sponsorów, spowodowa³y chêæ dalszych kontaktów. W³adze miejskie zaproponowa³y podpisanie porozumienia o wspó³pracy. Przygotowanie dokumentu sta³o siê okazj± do dalszych spotkañ w coraz szerszym gronie organizacji pozarz±dowych. W roku 2000 zarejestrowano FLOP jako zwi±zek stowarzyszeñ.
W sierpniu 2005r. FLOP uzyska³ status organizacji po¿ytku publicznego.
W 2005r. Zwi±zek Stowarzyszeñ Forum Lubelskich Organizacji Pozarz±dowych uzyska³ wpis do rejestru  instytucji szkoleniowych.

Wspó³praca ogólnopolska i miêdzynarodowa.
FLOP jako regionalna struktura federacyjna wspó³pracuje z federacjami na poziomie ogólnopolskim i europejskim. Jest cz³onkiem ogólnopolskiego zwi±zku federacji regionalnych - Wspólnoty Roboczej Zwi±zków Organizacji Socjalnych WRZOS - która skupia prawie 300 organizacji z ca³ej Polski.
FLOP jest otwarty na wspó³pracê z federacjami z innych krajów. Podpisanie porozumienie z Parytetowym Zwi±zkiem Organizacji Socjalnych Zwi±zku Regionalnego Bawarii oraz  Forum III Sektora w Arezzo we W³oszech.
FLOP wspó³pracuje z Ukrain±, Bia³orusi± i Rosj±.
Organizacje cz³onkowskie:
W oparciu o zasadê pomocniczo¶ci FLOP podejmuje dzia³ania tam gdzie pojedyncze organizacje cz³onkowskie s± za s³abe, gdzie potrzeba silnego g³osu, wyra¿enia wspólnego stanowiska. Pe³ni rolê s³u¿ebn± wobec swoich cz³onków. Jest rzecznikiem interesów organizacji wobec w³adz samorz±dowych i innych podmiotów spo³ecznych.
FLOP skupia obecnie (dane na dzieñ 09.01.2007) 23 organizacji cz³onkowskich.
Dzia³ania prowadzone przez FLOP w latach 2000-2006
1. FLOP wspó³organizowa³ "Tydzieñ organizacji pozarz±dowych w lokalnych mediach Lublina". Projekt mia³ na celu udzielenie informacji o organizacji trzeciego sektora w ¶rodowisku lubelskim: zapoznanie mieszkañców Lublina, czym s± i jak pracuj± organizacje pozarz±dowe.
Organizacja Tygodnia, a tak¿e jego podsumowanie wymaga³a kilkutygodniowej pracy (wrzesieñ, pa¼dziernik) z czynnym udzia³em wielu liderów lubelskich NGOsów i zaanga¿owanych w tê akcjê wolontariuszy.
W kiermaszu na Starym Mie¶cie bra³o udzia³ kilkana¶cie organizacji z Lublina i regionu, które prezentowa³y wytwory swojej pracy (m.in. ksi±¿ki, broszury, przedmioty wykonane przez osoby niepe³nosprawne na warsztatach terapii zajêciowej).
Przez prezesa stowarzyszenia zosta³ napisany projekt "Akcja Cz³owiek", który ma w za³o¿eniach pomagaæ tworzyæ grupy samopomocowe i nieformalne grupy inicjatyw socjalnych na terenach wiejskich. Zak³ada on dzia³ania w 3 powiatach, gdzie w³adze powiatowe PCPR wyrazi³y zainteresowanie i gotowo¶æ wsparcia dla tego projektu. S± to: Janów Lubelski, £êczna i Ryki.

2. FLOP w trakcie realizacji programu LOS-u "Partnerstwo dla Wspólnoty", uczestniczy³ w nim. Jednym z takich dzia³añ by³o poprowadzenie przez Wac³awa Czakona - Prezesa Fundacji „Szczê¶liwe Dzieciñstwo" szkolenia na temat federalizowania siê organizacji i za³o¿eñ funkcjonowania FLOPu. W ramach trwania tego projektu w styczniu zosta³o zorganizowane spotkanie zarz±du FLOPu z przedstawicielami Parytetu Zwi±zku Socjalnego Bawarii w Fundacji "Miêdzy Nami". Pracowano nad propozycjami wspólnych projektów.
udzia³ w Ogólnopolskim Forum Inicjatyw Pozarz±dowych w Warszawie,
powstanie zespo³u roboczego do opracowania koncepcji biura rachunkowego dla organizacji pozarz±dowych przy Stowarzyszeniu FLOP.
3. Program „Razem przeciw bezrobociu” realizowany w powiatach: krasnostawskim, ³ukowskim i ryckim. Ten pilota¿owy na województwo lubelskie program mia³ na celu zintegrowanie dzia³añ ¶rodowiska organizacji pozarz±dowych, sektora biznesu oraz w³adz samorz±dowych, a tak¿e Powiatowych Urzêdów Pracy wokó³ problemu bezrobocia, wykorzystania potencja³u organizacji pozarz±dowych do aktywizowania osób bezrobotnych i rzecznictwa interesów osób bezrobotnych.
4. Realizacja projektu  finansowanego ze ¶rodków Fundacji „Akcja Cz³owiek", bêdzie on trwa³ przez 24 miesiêcy w trzech powiatach: ryckim, ³êczyñskim, janowskim. Projekt ma na celu rozpowszechnianiu idei grup samopomocowych, szkolenia w zakresie powstawania takich grup; integracja wspólnot powiatowych w kontek¶cie samopomocy i aktywno¶ci obywatelskiej. Praca z instytucjami i organizacjami dzia³aj±cymi w obszarze pomocy spo³ecznej.
5. Zrealizowany projekt „Partnerstwo dla Rozwoju Spo³ecznego Euroregionu Bug”, partnerem z Ukrainy by³o Centrum Obywatelskich M³odzie¿owych Organizacji Wo³ynia „Nasza Sprawa” z £ucka. Projekt zak³ada³ realizacjê poszczególnych g³ówny cel, stworzenie modelu wspó³pracy pomiêdzy administracj± publiczn± i samorz±dow± a organizacjami pozarz±dowymi na rzecz rozwoju spo³ecznego Euroregion Bug,
Po zakoñczeniu  realizacji czê¶ci merytorycznej projektu 26.07.2004 r. zosta³a wydana drukiem w jêzyku polskim i ukraiñskim publikacja pt. „Partnerstwo dla Rozwoju Spo³ecznego Euroregionu Bug – wybrane materia³y z seminariów projektu”, w nak³adzie 1000 egzemplarzy, 160 stron w publikacji zosta³ równie¿ opisany model wspó³pracy transgranicznej pomiêdzy samorz±dami i organizacjami pozarz±dowymi Euroregionu Bug.

6. Zrealizowany projekt „Regionalny O¶rodek Szkoleniowy Europejskiego Funduszu Spo³ecznego" w ramach programu Edukacji Ekonomicznej ze ¶rodków Narodowego Banku Polskiego. Zak³ada³ stworzenie systemu pomocy informacyjnej, doradczej i szkoleniowej w zakresie opracowywania projektów do Europejskiego Funduszu Spo³ecznego. Dzia³ania by³y kierowane do potencjalnych beneficjentów EFS z terenu woj. lubelskiego.

7. Program Phare 2002 - Rozwój umiejêtno¶ci zarz±dzania Europejskim Funduszem Spo³ecznym, "Budowa sieci regionalnych O¶rodków Szkoleniowych Europejskiego Funduszu Spo³ecznego (CROSZEFS)", projekt „Regionalny O¶rodek Szkoleniowy z Europejskiego Funduszu Spo³ecznego – Lubelszczyzna”.
Grupa docelowa: potencjalni projektodawcy EFS, którzy s± uprawnieni do aplikowania o ¶rodki w Sektorowym Programie Operacyjnym Rozwój Zasobów Ludzkich. Pomoc informacyjna, szkoleniowa, doradcza dla potencjalnych projektodawców z obszarów objêtych wsparciem EFS w zakresie rozwoju umiejêtno¶ci i kompetencji w przygotowaniu, wdra¿aniu i ewaluacji projektów zgodnie ze standardami UE.

8. Realizacja projektu „Nasza Wizja. Cykl Seminariów  na temat  rozwoju województwa lubelskiego w ujêciu NPR na lata 2007-2013”; Projekt by³ skierowany do organizacji pozarz±dowych, jednostek samorz±du terytorialnego. Cel zosta³ osi±gniêty poprzez zoorganizowanie cyklu spotkañ seminaryjnych oraz wypracowanie wspólnego stanowiska organizacji pozarz±dowych naszego Regionu, w zakresie Narodowego Planu Rozwoju (NPR) 2007 - 2013 oraz wzmocnienie aktywnego udzia³u Zwi±zku Stowarzyszeñ FLOP w procesach promowania i upowszechniania wiedzy o Europejskim Funduszu Spo³ecznym w¶ród regionalnych instytucji woj. Lubelskiego.

9. Realizacja projektu „Regionalny O¶rodek Szkoleniowy Europejskiego Funduszu Spo³ecznego – Lubelszczyzna”. Dofinansowanie ze ¶rodków programu PHARE 2002 - Rozwój umiejêtno¶ci zarz±dzania Europejskim Funduszem Spo³ecznym. Zorganizowane zosta³y szkolenia, w tym 3 dniowe pt. „Rozwój kompetencji w zarz±dzaniu projektami finansowanymi z Europejskiego Funduszu Spo³ecznego” i 2 dniowe „Procedura przygotowania projektów z Europejskiego Funduszu Spo³ecznego”; ¶wiadczone by³y us³ugi doradcze przez animatorów regionalnych. Prowadzone by³y dzia³ania informacyjne, poradnictwo, konsultacja a g³ównie animacja z zakresu mo¿liwo¶ci aplikowania o ¶rodki Europejskiego Funduszu Spo³ecznego w województwie lubelskim. Z us³ugami animacji wychodzili¶my do klienta, spotykali¶my siê w siedzibach danych organizacji, omawiane by³y te dzia³ania do których mog± aplikowaæ potencjalni beneficjenci. Prowadzone by³y województwie lubelskim 5 Punktów Konsultacyjnych (tzw. PKEFSy) m.in. w Zamo¶ciu, Che³mie, Tomaszowie Lubelskim, Bi³goraju i ¦widniku.

10. Realizacja projektu CEI Funding of Cooperation Activities, Forum Wspó³pracy na Rzecz Ekonomii Spo³ecznej organizacja wiod±ca Associazione di volontariato promossa da CNA V.le Duccio di Buoninsegna, Arezzo. G³ównym celem projektu by³o wypracowanie trójstronnej wspó³pracy zagranicznej z Ukrain±, W³ochami, Polsk±. W listopadzie 2005 roku zosta³a zoorganizowana w ramach tego projektu miêdzynarodowa konferencja w D±browicy ko³o Lublina w dniach 17-18 listopada 2005 r. z udzia³em parterów z Ukrainy, Bia³orusi, W³och i Polski w tym organizacji pozarz±dowych, przedstawicieli biznesu, przedsatwicieli jednostek samorz±du terytorialnego „Ekonomia spo³eczna – wymiana informacji, nawi±zanie miêdzysektorowej wspó³pracy”.

11. Realizacja projektu „Kobieta dzisiaj – kobieta aktywna. Aktywizacja ¶rodowisk kobiet na Lubelszczy¼nie” w ramach ¶rodków Forum Inicjatyw Obywatelskich  finansowanych z ¶rodków Ministerstwa Polityki Spo³ecznej. Projekt by³ realizowany we wspó³pracy z dwoma organizacjami cz³onkowskimi w tym:
a) Europejski Dom Spotkañ – Fundacjê Nowy Staw; zrealizowali i wyemitowali 26 minutowy program telewizyjny na temat aktywnych kobiet w regionalnej telewizji TVP Lublin pt.: „Kobieta dzisiaj to kobieta aktywna”; powielenie tego programu 500 szt. programu na p³ytach CD;
b) Lubelski O¶rodek Samopomocy, wydanie 500 szt. czasopisma LOS pt. „Kobieta dzisiaj-kobieta aktywna”, wydanie 2000 ulotek promuj±cych projekt  skierowana do kobiet chc±cych siê zaanga¿owaæ w ¿ycia spo³eczne, zawodowe i polityczne; dystrybucja czasopisma w¶ród organizacji pozarz±dowych i instytucji publicznych drog± pocztow±.
Zwi±zek Stowarzyszeñ Forum Lubelskich Organizacji Pozarz±dowych nadzorowa³ realizacjê projektu w tym zorganizowa³ i przeprowadzi³ 4 seminaria oraz 10 dni szkoleñ zwi±zanych z tematyk± przygotowywania i wdra¿ania projektów spo³ecznych „Europejski Fundusz Spo³eczny” ze szczególnym uwzglêdnieniem mo¿liwo¶ci jakie istniej± w tej dziedzinie na rzecz integracji i aktywizacji ¶rodowisk kobiecych.

12. Realizacja projektu „Kreowanie aktywnych i przedsiêbiorczych postawy poprzez Europejski Fundusz Spo³eczny” w ramach ¶rodków Forum Inicjatyw Obywatelskich  finansowanych z ¶rodków Ministerstwa Polityki Spo³ecznej. G³ównym celem projektu by³o wsparcie aktywno¶ci grup wykluczonych spo³ecznie w integracji i zawodowej poprzez przygotowanie organizacji pozarz±dowych i innych podmiotów uprawnionych do korzystania z Europejskiego Funduszu Spo³ecznego w przygotowywaniu i zarz±dzaniu projektami na rzecz tych grup.

13. Opracowanie na zlecenie Urzêdu Marsza³kowskiego Województwa Lubelskiego analizy pt.: „Analiza rzeczywistej aktywno¶ci i sprawno¶ci instytucjonalnej organizacji pozarz±dowych z terenu Województwa Lubelskiego w zakresie wspó³pracy miêdzynarodowej”. W analizie zawarto m.in. przegl±d programów, w  ramach których organizacje pozarz±dowe najczê¶ciej anga¿uj± siê w realizacjê projektów o charakterze miêdzynarodowym; g³ówne bariery w rozwoju i funkcjonowaniu organizacji pozarz±dowych w zakresie wspó³pracy miêdzynarodowej; wykaz najbardziej aktywnych organizacji pozarz±dowych w Województwie Lubelskim wraz z opisem najwa¿niejszych miêdzynarodowych projektów, które zrealizowa³y lub realizuj± i opis osi±gniêtych rezultatów; wykaz  i zakres dzia³ania organizacji parasolowych Województwa Lubelskiego.

14. Realizacja projektu „Centrum Rozwoju Lokalnego - Regionalny O¶rodek Szkoleniowy Europejskiego Funduszu Spo³ecznego – Lubelszczyzna” w ramach programu Phare 2003 - Promocja zatrudnienia i rozwoju zasobów ludzkich. Realizacja dzia³añ od 2 listopada 2005 roku, koniec projektu 30 wrze¶nia 2006r. W ramach dzia³añ CRL-ROSzEFS prowadzone by³y us³ugi szkoleniowe, doradcze, prowadzone s± seminaria. Prowadzone dzia³ania by³y bezp³atne dla klientów, tj. przedstawicieli organizacji pozarz±dowych, przedstawicieli jednostek samorz±du terytorialnego, ochotniczych hufców pracy, instytucji rynku pracy

15. Realizacja dzia³añ ze ¶rodków programu Phare 2003 „Organizacje pozarz±dowe na rzecz zrównowa¿onego rozwoju„ na projekt pt.: „Razem mo¿na wiêcej. Wzmocnienie potencja³u instytucjonalnego i operacyjnego FLOP-u”. Projekt ma na celu rozwój istniej±cego potencja³u ludzkiego - pracowników stowarzyszenia  i wolontariuszy oraz wzmocnienie istniej±cej infrastruktury stowarzyszenia Forum Lubelskich Organizacji Pozarz±dowych.

16. Dofinansowania od Fundacji Edukacja dla Demokracji w ramach programu RITA ma³a i realizacja projektu pt.: „Samopomoc – drog± do wspó³pracy” z partnerem z Bia³orusi, Bia³oruska Asocjacja Pracowników Socjalnych. Realizacja zadañ od 1 grudnia 2005r. do 30 kwietnia 2006r.Celem projektu by³o zaprezentowanie nowej formy aktywno¶ci spo³ecznych na Bia³orusi – samopomocy.

17. Dofinansowania od Fundacji Edukacja dla Demokracji w ramach programu RITA – du¿a, realizacja projekt pt.: „Mosty do¶wiadczeñ; Lublin- Samara”. Celem projektu by³o nawi±zanie wspó³pracy pomiêdzy dwiema organizacjami federacyjnymi FLOP i Powo³¿e.